7.png

Aktualności

ulotka 2Nadawanie numeru PESEL i profil zaufany
Od środy 16 marca 2022 r. obywatele Ukrainy, którzy wjechali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od 24 lutego 2022 roku, bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terenie tego państwa, będą mogli wnioskować o numer PESEL i status UKR, który pozwoli na realizację szeregu usług publicznych; a także stworzenie profilu zaufanego. Wniosek w formie papierowej, podpisany przez wnioskodawcę, należy złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy lub miasta (nie ma rejonizacji).

Czytaj więcej: Najważniejsze informacje dla uchodźców z Ukrainy i osób ich goszczących - po przyjęciu specustawy 

pomoc ukrainieNajważniejsze informacje dotyczące zakwaterowania, pomocy finansowej i materialnej; edukacji, służby zdrowia, komunikacji publicznej; pracy, pomocy społecznej i prawnej dla uchodźców z Ukrainy.

Aktualnie czekamy na uchwalenie przez parlament specustawy, o zmianach przepisów będziemy informować jak tylko wejdą w życie.

Tworzymy bazę wiedzy o możliwości wsparcia dla uchodźców, które deklarują nasi mieszkańcy. Zachęcamy do zgłaszania wszelkiego rodzaju chęci pomocy poprzez wypełnienie deklaracji i przesłanie jej na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem Pomoc Ukrainie. Jeśli już gościsz uchodźców, również możesz wypełnić tę deklarację (z informacją od kiedy, ile osób itp.). Jeśli masz możliwość zabrać uchodźców z Ukrainy np. z punktu recepcyjnego na Dworcu Głównym w Krakowie, nie czekaj na telefon od nas, zrób to i zawiadom nas mailem na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., że deklarowane miejsce jest zajęte. 

Czytaj więcej: Uchodźcy z Ukrainy w Gminie Zielonki - najważniejsze informacje - zaktualizowano 11 marca

banerek gzeas Wniosek o ustalenie prawa do dofinansowani będzie mógł składać rodzic od 1 kwietnia 2022 r. do ZUS, który będzie realizował dofinansowanie tj. przyjmował wnioski i realizował wypłaty. Jeżeli wniosek o ustalenie prawa do dofinansowania zostanie złożony w terminie 1 kwietnia – 31 maja 2022 r. to prawo do dofinansowania zostanie ustalone od 1 stycznia 2022 r.

Czytaj więcej: Informacja o dofinansowaniu obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u...

PUK LOGOPrzedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zielonkach informuje odbiorców, że 15.03.2022 roku od godz. 08.00 do godziny 12.00 w miejscowości Bibice: ul. Górzysta,  ul.Trzecia Góra od nr 22 do nr 36, oraz nr 19, ul. Parkowa 87,89,95 wystąpią braki w dostawie wody spowodowane modernizacją sieci wodociągowej. Chwilowe przerwy w dostawie wody mogą również wystąpić na terenie całej miejscowości. Prosimy o zgromadzenie zapasów wody oraz upewnienie się, że wszystkie kurki w domu są zakręcone (aby uniknąć ryzyka zalania, gdy zasilanie zostanie przywrócone). Za utrudnienia przepraszamy.

PUK LOGOPrzedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zielonkach informuje odbiorców, że 15.03.2022 roku od godz. 08.00 do godziny 13.00 w miejscowości Garlica Duchowna nr 29,51,57, Woda Zachariaszowska ul. Słowiańska od nr 5 do 11, oraz od nr 2 do nr 34, ul.Podgórze, ul. Cyprysowa 7 wystąpią braki w dostawie wody spowodowane modernizacją sieci wodociągowej. Chwilowe przerwy w dostawie wody mogą również wystąpić na terenie całych miejscowości. Prosimy o zgromadzenie zapasów wody oraz upewnienie się, że wszystkie kurki w domu są zakręcone (aby uniknąć ryzyka zalania, gdy zasilanie zostanie przywrócone). Za utrudnienia przepraszamy.

SpotkaniaRok 2022 stawia przed nami nowe wyzwania, wspólnie próbujemy odnaleźć się w obecnej rzeczywistości. Program Działaj Lokalnie daje nam taką możliwość i zapewnia wsparcie. Jeśli chcesz zrobić coś dla siebie i innych to masz ku temu idealną okazję. W ramach programu wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz wspólnego dobra, służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych, poprawie jakości życia, aktywizują mieszkańców i przeciwdziałają negatywnym skutkom epidemii, działają na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa zaprasza do aplikowania organizacje pozarządowe posiadające osobowość prawną, fundacje, stowarzyszenia i inne organizacje prospołeczne w tym grupy nieformalne, mające siedzibę na terenie 5 gmin, na których działa nasz Ośrodek Działaj Lokalnie: Igołomia – Wawrzeńczyce, Kocmyrzów – Luborzyca, Michałowice, Wielka Wieś, Zielonki.

Czytaj więcej: V edycja Działaj Lokalnie z Koroną 2022 - w kwietniu spotkania informacyjne

IMG 9912

W nocy z 9 na 10 marca 2022 r. przybyła do gminy Zielonki grupa uchodźców ze wschodniej Ukrainy, również znad Morza Czarnego, m.in. z miejscowości Krzywy Róg. Zakwaterowano grupę w budynku dawnej szkoły w Korzkwi. Przybyły matki z dziećmi, najmłodsze ma kilka miesięcy, kilkoro dzieci to maluszki w wieku 1-2 lat; z niektórymi są też i babcie.

Aktualnie w Korzkwi - w dawnej szkole oraz Ośrodku Wypoczynkowym przebywają 124 osoby.

Dzielne, wspaniałe matki, które do nas dotarły, uciekały przed wojną z dziećmi i jedną walizką. Niezbędne były m.in. wózki dla dzieci. Po długiej podróży w  ruch poszły pralki i suszarki. Przydał się magazyn darów od naszych mieszkańców, w którym znalazły potrzebne rzeczy.
Korytarze starej szkoły w Korzkwi zatętniły życiem. Wspaniale sprawdziła się bawialnia pełna zabawek, przygotowana przez harcerzy ze Szczepu Zielonego oraz kąciki zabaw na korytarzach. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim darczyńcom.

Czytaj więcej: Uchodźcy z Ukrainy w gminie Zielonki - stan na 11 marca

bieg16 marca 2022 r. stu uczestników na trasie 10. w Polsce, a 7. w Bibicach Biegu Tropem Wilczym oddało hołd Żołnierzom Wyklętym. Na dłuższym dystansie 5000 m najlepsi byli: wśród pań Katarzyna Zajączkowska-Orłowska (I m.),  Katarzyna Obirek (II m.), Monika Rogóż (III m.); wśród panów Michał Suchan (I m.), Kuba Furmański (II m.), Paweł Orłowski (III m.). Drugi dystans – 1963 m – który upamiętnia datę śmierci ostatniego z żołnierzy wyklętych Józefa Franczaka ps. Lalek najszybciej pokonały Patrycja Dragow (I m.), Helena Chwesiuk (II m.), Anna Kapusta (III m.), a wśród panów Jarosław Kamiński (I m.), Maciej Tront (II m.), Fabian Biesaga (III m.).

Czytaj więcej: Pobiegli, by uczcić Żołnierzy Niezłomnych 

pszok6bOd 5 marca do 26 listopada w każdą sobotę w godzinach 10.00–18.00 działać będą Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Punkty są zlokalizowane: w Węgrzcach przy ul. B5 na terenie przy boisku sportowym i w Zielonkach przy ul. Krakowskie Przedmieście na granicy z Trojanowicami (obok sklepu Lewiatan). Aby oddać odpady w Punkcie PSZOK należy mieć ze sobą kartę do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, która jest potwierdzeniem wnoszenia opłaty za śmieci w naszej gminie.

Czytaj więcej: Punkty PSZOK otwarte od 5 marca

baner pomoc ukrainieZbiórkę finansową przeznaczoną na pomoc uchodźcom z Ukrainy uruchomiliśmy w naszej gminie w sobotę 26 lutego. W ciągu 2 dni, do 28 lutego, na konto wpłynęło 21.450 zł. Za dokonane już wpłaty bardzo dziękujemy. Pomoc zostanie przeznaczona na bieżące potrzeby uchodźców, którzy znajdą się na terenie gminy Zielonki. Mieszkańców chcących wesprzeć ten cel zachęcamy do wpłat na Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki nr konta do zbiórki: 14191010482114440134930002 z dopiskiem „Pomoc uchodźcom z Ukrainy”. Nie prowadzimy zbiórki rzeczowej.

Nasi mieszkańcy zgłosili gotowość przyjęcia 69 osób w swoich domach. Zabrane poprzez ankiety informacje o wyrażeniu chęci pomocy są przekazywane na bieżąco do Wojewody Małopolskiego. Dziękujemy za zaangażowanie. Zgodnie z wytycznymi wojewody, w pierwszej kolejności zapełniane mają być miejsca noclegowe zgłaszane przez samorządy, jak napisano w piśmie z 1 marca: „na obecnym etapie podejmowanych działań nie rekomenduje się zapewniania pobytu w miejscach należących do osób prywatnych.” Miejsca te mają być wykorzystanie w razie zaistnienia takiej potrzeby.

Gmina Zielonki zgłosiła do Wojewody Małopolskiego gotowość przyjęcia uchodźców w dwóch lokalizacjach: Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym w Korzkwi oraz budynku po Szkole Podstawowej w Korzkwi. 28 lutego w Ośrodku w Korzkwi przebywały 32 osoby.

Z rezerwy kryzysowej budżetu gminy Zielonki decyzją wójta przeznaczono 100 tys. zł na doposażenie Ośrodka Wypoczynkowo-Szkoleniowego w Korzkwi oraz budynku po szkole w Korzkwi. Zakupiono m.in.: łóżka, pościel, koce, ręczniki, talerze i sztućce za 42 tys. zł.

pomoc ukrainieKorzkiewW Ośrodku Wypoczynkowym w Korzkwi przebywają 54 osoby – uchodźcy z Ukrainy (noc 3-4 marca). Budynek po szkole w Korzkwi został wyposażony i jest przygotowany na przyjęcie kolejnych uchodźców w Ukrainy. Zakupiono m.in.: łóżka, pościel, koce, ręczniki, pralki, suszarki, talerze, sztućce. Z rezerwy kryzysowej budżetu gminy Zielonki decyzją wójta przeznaczono 100 tys. zł na ten cel, większość tej kwoty już została wydatkowana. Do miejsc noclegowych w obiektach wyznaczonych przez gminy do dyspozycji Wojewody Małopolskiego (czyli w Gminie Zielonki do Ośrodka i szkoły w Korzkwi) kierowani są uchodźcy, którzy nie mają zapewnionego miejsca pobytu/noclegu w Polsce, zarejestrowani wcześniej w Punkcie Recepcyjnym.

Czytaj więcej: Uchodźcy z Ukrainy w gminie Zielonki – stan na 4 marca

plakat pit zielonki 22Rozliczając się z Urzędem Skarbowym wskaż w zeznaniu podatkowym jako miejsce zamieszkania gminę Zielonki, a Twoje podatki wrócą do Ciebie w postaci rozbudowanej infrastruktury – szkół, placów zabaw, dróg, budynków użyteczności publicznej czy terenów rekreacyjnych. Pieniądze z podatku PIT zasilają budżet państwa, a 38,34 proc. z nich wraca do Twojej gminy. Szczegóły - na co gmina wydaje pieniądze – sprawdzisz na nacoidamojepieniadze.pl.
Właściwym dla gminy Zielonki jest Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie przy ul. Krowoderskich Zuchów 2. Rozliczając PIT warto też przekazać 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego działającej na terenie gminy Zielonki: link.

sledzik1W ostatni dzień karnawału tradycyjnie od ponad ćwierćwiecza w gminie Zielonki podsumowujemy miniony rok i odbywa się gala rozdania nagród samorządowych gminy Zielonki, czyli „Śledzik u Wójta”. Gala się nie odbędzie się drugi rok z rzędu. Jednak przygotowaliśmy film podsumowujący działania gminy w 2021 roku – od śledzika do śledzika. W Gminie Zielonki wiele się działo, szczególnie w inwestycjach, a to przecież tylko wycinek z życia gminy. Zapraszamy na film.

dron

Informujemy, że na terenie gminy prowadzone są kontrole spalania w piecach za pomocą dronów.  Kontrole z powietrza odbywają się po godz. 16.00 i prowadzone są  przez uprawnionych pracowników Urzędu Gminy Zielonki w asyście policji.
W tym sezonie grzewczym skontrolowano z powietrza 209 nieruchomości, nałożono 6 mandatów.

Następna kontrola spalania za pomocą dronów - 2 marca.

274297539 4836570963127651 8765014937855253715 n28 lutego  powitaliśmy w  Ośrodku Wypoczynkowym Korzkiew  3 rodziny zastępcze z Kijowa (rodzinne domy dziecka) - łącznie 26 osób. Zostały ciepło przywitane, nakarmione i zakwaterowane. Nasi goście z Ukrainy pierwsze potrzeby mają zapewnione. Pomagamy im w wypełnianiu koniecznych dokumentów - zgodnie z wytycznymi wojewody. Jeśli będzie taka konieczność, spiszemy też i przekażemy listę konkretnych potrzeb.
Aktualnie w Ośrodku mamy więc 32 osoby: 3 rodziny zastępcze z Kijowa oraz zakwaterowane w niedzielę 2 rodziny ze Lwowa. Naszym mieszkańcom serdecznie za dotychczasowe zaangażowanie i chęć niesienia pomocy dziękujemy.
Macie gorące, otwarte serca. Będą nam potrzebne na dłużej, tak jak i pomoc dla naszych gości - sąsiadów z Ukrainy w potrzebie!

Czytaj więcej: Uchodźcy z Ukrainy w Korzkwi

korzkiew327 lutego przyjęliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym Korzkiew pierwszych 6 osób – 2 matki z 4 dzieci. Gmina Zielonki przyjmuje uchodźców z Ukrainy  we współpracy z Łukasz Kmita - Wojewoda Małopolski i Powiat Krakowski.
Jeszcze dziś spodziewamy się 30 osób – uchodźców, którzy właśnie dojeżdżają pociągiem do Olkusza. W pierwszej kolejności uchodźcy zostaną ulokowani w przygotowanym na ten cel Ośrodku Wypoczynkowym w Korzkwi, który jest własnością gminy Zielonki, wydzierżawionym Fundacja Kształcenia, Wypoczynku i Rekreacji , stąd gmina Zielonki ściśle współpracuje w tej sprawie z dyr. Pawłem Grabką.
W Ośrodku w Korzkwi, w części pensjonatowej, też dziś, ulokowane zostaną 3 rodziny zastępcze z Kijowa (rodzinne domy dziecka) - łącznie 24 osoby.
Z rezerwy kryzysowej budżetu gminy Zielonki decyzją wójta przeznaczono 100 tys. zł na doposażenie starej szkoły w Korzkwi i bazy ZHP – kwota zostaje przeznaczona na wyposażenie: m.in.  łóżka, materace, pościel, pralki, suszarki, itp. Zamówiono też 2 kontenery sanitarne pod szkołę w Korzkwi  (w każdym znajduje się po 5 pryszniców i 5 toalet).

Czytaj więcej: Uchodźcy z Ukrainy w gminie Zielonki

pomoc ukrainie

W piątek 25 lutego do wojewody małopolskiego przekazano informację o gotowości przyjęcia przez gminę Zielonki uchodźców z Ukrainy w Korzkwi – w budynku po byłej szkole oraz bazie ZHP.

W sobotę 26 lutego wójt i radni gminy Zielonki zadecydowali o uruchomieniu zbiórki finansowej przeznaczonej na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Mieszkańców chcących wesprzeć ten cel zachęcamy do wpłat na Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki nr konta do zbiórki: 14191010482114440134930002 z dopiskiem „Pomoc uchodźcom z Ukrainy”. Wstępnie uzgodniono, że pomoc ma być przeznaczona na bieżące potrzeby uchodźców, którzy znajdą się na terenie gminy Zielonki. Na początek radni gminy oraz wójt zadeklarowali ze swojej strony wpłaty po min. 500 zł na ten cel. Będziemy Państwa informować o sumach wpłat i wydatkach, rozliczenie zbiórki zostanie udostępnione.

Musimy planować długofalową pomoc, stąd jak informowaliśmy wcześniej, tworzymy bazę wiedzy o możliwości wsparcia dla uchodźców, które deklarują nasi mieszkańcy. Dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do zgłaszania wszelkiego rodzaju chęci pomocy poprzez wypełnienie deklaracji (pdf. 355 KB) i przesłanie jej na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem POMOC UKRAINIE. Przedsiębiorcy prowadzący na terenie gminy Zielonki działalność z zakresu usług hotelarskich i pokrewnych zainteresowani włączeniem ich do systemu przyjmowania uchodźców proszeni są o zgłaszanie podmiotu i liczby miejsc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
O kolejnych podejmowanych krokach będziemy informować Państwa na bieżąco.