8.png

Relacje

gawlowa1

29 lutego odbyły się kolejne „Rodzinne warsztaty z CKPiR w Zielonkach”. Bohaterką sobotniego spotkania była Katarzyna Gawłowa, malarka prymitywistyczna z Zielonek. Katarzyna Gawłowa należy do grona cenionych artystów naiwnych, a wielu znawców sztuki stawia ją na równi z Nikiforem Krynickim. Jej obrazy są niezwykłe, pełne kolorów i radości.

Czytaj więcej: Zainspirowani malarstwem Katarzyny Gawłowej

GarlicaD216 marca 2019 r. 33 osoby - seniorzy i przedstawiciele rady sołeckiej Garlicy Duchownej - wybrali się na wycieczkę do najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni. Wyprawa okazała się wspaniałą okazją do przyjemnej integracji oraz poznania niezwykle fascynującego miejsca jakim jest bocheńska kopalnia.

Czytaj więcej: Zwiedzanie i integracja, czyli seniorzy z Garlicy Duchownej szlakiem Świętej Kingi

DSC 778727 października szkoła w Korzkwi zamieniła się w prawdziwe Bajkowe Królestwo. Już kilka tygodni wcześniej uczniowie klas młodszych wykonali piękne postaci z bajek, które ozdobiły szkolny korytarz i tablice przy bibliotece. W tym dniu  każdej klasie przeczytano jedną z  tradycyjnych bajek: Brzydkie Kaczątko, Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Królewna Śnieżka i Jaś i Małgosia.

Czytaj więcej: Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem w Korzkwi

wegry1

O 7 do 9 września 2018 roku gościliśmy w naszej gminie węgierską orkiestrę Pécsi Vasutas Koncertfúvós Zenekar, której towarzyszyły mażoretki.  Orkiestra przyjechała w ramach rewizyty -  w ubiegłym roku Parafialno-Gminna Orkiestra z Zielonek reprezentowała naszą gminę podczas Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych i Mażoretek w Pecz. Gospodarzami  pobytu było Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, wspierane przez muzyków Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Zielonek.

Czytaj więcej: Polak-Węgier dwa bratanki…czyli goście z Pecz

czytanie1Węgrzeckie „Narodowe Czytanie 2018” zostało zorganizowane w ramach gminnych obchodów jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem było to „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Tegoroczna odsłona tej ogólnopolskiej akcji, przeprowadzanej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, miała charakter szczególny. Prócz promowania czytelnictwa poprzez przypominanie szerszemu gronu odbiorców wybitnych polskich dzieł literackich, za cel postawiono uczczenie setnej rocznicy istnienia wolnej Polski.

Czytaj więcej: Narodowe Czytanie 2018 w Węgrzcach

KucmierczykWładysław Kućmierczyk zdobył I miejsce w 34. Narodowych Mistrzostwach Polski Seniorów i Amatorów  w kategorii 80+. Rozgrywki odbywały się w dniach od 4 do 9 sierpnia we Wrocławiu.
W rywalizacji, w tej kategorii wzięło udział 5 zawodników grających w systemie każdy z każdym. W decydującym meczu pan Władysław pokonał Jędrzeja Nowaka. Zielonecki senior udowadnia,  że jesień życia też może być kolorowa – udział w turniejach tenisowych rozpoczął po 70-ce.
- W ubiegłym roku była kontuzja, ale ten rok już był lepszy. Dotychczas wygrałem trzy turnieje, dwa razy byłem drugi, a raz trzeci. Przede mną jeszcze turniej Lexusa w Warszawie oraz udział w Mistrzostwach Świata w Chorwacji – podsumowuje Władysław Kućmierczyk.
KB

droga

 

17 marca 2018r w Kościele pod wezwaniem Św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach odbyło się Misterium Męki Pańskiej na motywach utworu " Droga Krzyżowa " p. Jana Chodzińskiego, w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego działającego przy w/w parafii. Fotorelacja: tutaj.

IMGP036810 marca w Kuźni w Węgrzcach odbył się uroczysty Dzień Kobiet zorganizowany przez Magdalenę Listoś, sołtys Węgrzc,  Radę Sołecką oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Węgrzc.  Uroczystość uświetnił wernisaż prac Moniki Malinowskiej.
Pani Monika urodziła się w Krakowie, w 1976 roku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie studia magisterskie na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2001 r. zrobiła dyplom w pracowni Miedziorytu pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana. Od 2002 - 2009 była członkiem Fyns Grafiske Varksted. Obecnie zajmuje się malarstwem sztalugowym oraz w wolnej chwili fotografią.  Specjalizuje się w malarstwie portretowym. Oprócz portretu, jednym z ulubionych przez malarkę tematów są również pejzaż i martwa natura. Obrazy pani Moniki znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą, w zbiorach instytucji oraz firm np. Muzeum Farmacji w Krakowie, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Bałtyckim Banku Spółdzielczym w Darłowie.  Uczestniczka wielu konkursów. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu dla Studentów ( III nagroda), Ogólnopolskiego Konkursu na Obraz dla Młodych Malarzy ( II nagroda) oraz w kategorii ilustracja  (I nagroda przyznana przez portal FLN ).  Obecnie malarka pracuje i mieszka wraz z rodziną w Węgrzcach.
Podczas uroczystości można było podziwiać malarstwo p. Moniki Malinowskiej oraz otrzymać w prezencie karteczki będące reprodukcjami Jej obrazów. Spotkanie uświetniły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały słodki poczęstunek dla gości, miedzy innymi własnoręczne, pyszne wypieki.
Joanna Pasek, Red.

IMGP0383

IMGP0389

IMGP0378

DSC08298Władysław Kućmierczyk zdobył I miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Seniorów w kategorii 80+. Rozgrywki odbywały się w dniach od 25 do 28 stycznia w Szczecinie.
W tenisowej rywalizacji w kategorii 80+ wzieli udział najlepsi zawodnicy, a imprezę organizuje Szczeciński Klub Tenisowy.
- To moje pierwsze zwycięstwo tej rangi – cieszył się Władysław Kućmierczyk, który aktywnie uczestniczy m.in. w gminnej lidze tenisa organizowanej przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, dwukrotnie zdobył także tytuł Super Seniora.
Jaka jest recepta na tak dobrą kondycję w tym wieku? – Wypoczynek – to jest najważniejsze. Sztuką jest umiejętnie trenować i odżywiać się – dodaje zwycięzca turnieju.
KB

owczarySzkoła Podstawowa w Owczarach od września do grudnia bierze udział w projekcie artystyczno-edukacyjnym "Głośno i wyraźnie po polsku", który prowadzony jest przez Stowarzyszenie Bene Tibi. Projekt skierowany został do dzieci, ich rodziców, dziadków oraz kadry nauczycielskiej, którzy związani są ze szkołami działającymi w małych miejscowościach. Głównym celem zajęć jest nauka wzorcowej wymowy, „praca nad głosem, pokonywanie nieśmiałości i stresu, niwelowanie barier środowiskowych, integracja międzypokoleniowa, a także rozwój kreatywności, podstawowa edukacja teatralna, nabywanie umiejętności i wiedzy w iekonwencjonalny sposób”. Zajęcia prowadzone przez profesjonalistów pozwalają uczniom sprawdzić swoje możliwości na wielu płaszczyznach – dzieci uczą się wyraźnie artykułować wypowiadane słowa, doskonalą warsztat interpretacyjny, uczą się ekspresji w ruchu i mimice, a także doskonalą umiejętność pracy w grupie i pokonywanie własnych słabości, wynikających z braku pewności siebie. Pod kierunkiem zawodowych aktorów, wykładowców krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych (dawna Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna) oraz wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego mają niepowtarzalną okazję zdobyć umiejętności, które w przyszłości mogą pomóc im w prezentowaniu swojej osoby na forum większym niż przestrzeń klasy. Więcej o projekcie: tutaj.

SP Owczary

owczary2

owczary3

O tym że biblioteka to nie tylko przechowalnia książek, a zwykłą skarpetę można zmienić w maskotkę przekonali się uczniowie z Zespołu Szkół w Korzkwi. W niezwykłych zajęciach bibliotecznych uczestniczyli chłopcy i dziewczęta z klasy 6b. Musieli dokonać trudnego wyboru kot czy pies oraz samodzielnie wykonać skarpetowego pupila.
Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego przywitania oraz przypomnienia uczniom o nowym regulaminie biblioteki. Spoglądając na tablicę uczniowie podglądali schemat szycia, pytali o porady jak ułatwić sobie pracę. Wychowawczyni klasy Joanna Błocka pomagała uczniom w pracy, doradzała jak i co ze sobą zszyć. Atmosfera na zajęciach była głośna i bardzo radosna. Inspirujące zajęcia zorganizowała Biblioteka w Przybysławicach.
KG

pies1

pies2

pies3

niepodleglosc

Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć – te słowa Jana Pawła II towarzyszyły tegorocznej Wieczornicy Niepodległościowej, współorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach i Sołectwo Zielonki. Jak co roku w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, zielonecka Wieczornica była okazją do uczczenia historycznych wydarzeń, które w 1918 r. pozwoliły, aby Polska na nowo stała się wolnym i niezależnym państwem.

Czytaj więcej: Zielonecka Wieczornica Niepodległościowa po raz ósmy