1.png

Gminy partnerskie

59


Od 25 do 28 października gościła w gminie Zielonki 20-osobowa grupa z partnerskiego miasteczka Hersin-Coupigny z północy Francji. W skład grupy wchodzili przedstawiciele Rady Miasta na czele z merem Jean-Marie Caramiaux, towarzyszyło mu trzech zastępców Monique Lecompte, Martine Sauvage i Laurent Fontaine, dwie radne Daniel Gervais oraz Annie Iwinski, która przewodniczy również francuskiemu Komitetowi Współpracy Hersin-Coupigny - Zielonki. Większość grupy stanowili przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy z Hersin-Coupigny – jedenastu 12-13-letnim radnym towarzyszyli też opiekunowie - animatorzy. W tym niedługim czasie staraliśmy się, aby jak najlepiej poznali gminę Zielonki i Kraków. Wizyta ta planowana na rok ubiegły była dwukrotnie przekładana - uniemożliwiały ją obostrzenia związane z pandemią Covid-19.

Czytaj więcej: Najpiękniejszym skarbem jest młodzież – wizyta partnerska z Hersin-Coupigny

DSC03172mosDSC02750mosZ partnerską dla gminy Zielonki francuską gminą Hersin-Coupigny w ciągu 8 lat współpracy wymieniliśmy już orkiestry i chóry, a w tym roku wyjechała młodzież – uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej w Korzkwi. W wyjeździe w terminie od 15 do 22 września uczniom i ich nauczycielkom Joannie Błockiej i Agnieszce Kapel towarzyszyli przedstawiciele samorządu gminy Zielonki – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki Marzena Gadzik-Wójcik, jednocześnie stojąca na czele komisji kultury, sportu i spraw regulaminowych oraz Krzysztof Lepiarczyk, przewodniczący komisji oświaty i polityki społecznej. Pobyt i transport grupy zorganizowały i sfinansowały Comite de Jumelage Hersin-Coupigny-Zielonki, samorząd Hersin-Coupigny oraz gmina Zielonki.

Czytaj więcej: Z gminy Zielonki do Hersin-Coupigny – tym razem uczniowie z Korzkwi)

DSC06992Od 8 do 11 grudnia 2017 r. gościł w gminie Zielonki chór Chant’Hersin i delegacja oficjalna partnerskiego dla gminy Zielonki francuskiego miasta Hersin-Coupigny z departamentu Nord-pas-de-Calais. W skład delegacji wchodzili przedstawiciele samorządu Hersin-Coupigny oraz działającego tam Komitetu Współpracy Hersin-Coupigny-Zielonki. Była to rocznicowa wizyta – od podpisania porozumienia między samorządami minęło właśnie 5 lat. Francuscy goście odwiedzili gminę Zielonki i Kraków. Oznaką partnerstwa obu gmin, podpisanego ponad 5 lat temu, jest odsłonięta 9 grudnia tablica w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach. 10 grudnia podczas Dnia Gminy Zielonki na Rynku Głównym w Krakowie chór Chant’Hersin wystąpił na scenie Targów Bożonarodzeniowych. Zapraszamy również do obejrzenia reportażu: tutaj.

Czytaj więcej: Śpiewający goście z Francji w gminie Zielonki

DSCN0478Młodzieżowy chór Fermata przebywał i koncertował w północnej  Francji od 29.04. do 3.05. 2016 r. Wizyta w zaprzyjaźnionym z gminą Zielonki mieście Hersin-Coupigny odbywała się w ramach współpracy partnerskiej i miała na celu kontynuację podjętych w 2011 roku kontaktów, a także promocję gminy Zielonki i popularyzację kultury polskiej we Francji. Prowadzony przez Annę Roj w ramach zajęć Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach 35-osobowy chór Fermata dał dwa koncerty – charytatywny w kościele Saint-Martin w Hersin-Coupigny oraz następnego dnia w kościele Millenium w Lens, po niedzielnej mszy świętej.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Czytaj więcej: Chór Fermata we Francji w ramach współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Zielonki a Hersin-Coupigny

Goście z północy Francji we wrześniu 2013 roku kolejny już raz zawitali do Zielonek. Tym razem była to orkiestra Harmonie du Commerce wraz z towarzyszącą jej delegacją. Nasi francuscy przyjaciele przywieźli ze sobą serdeczność i spontaniczność.  Mamy nadzieję, że również i oni wywieźli z gminy Zielonki same dobre wrażenia. Tym razem bowiem była okazja do prawdziwego zacieśniania kontaktów – większość Francuzów goszczona była przez mieszkańców naszej gminy, w ich domach.

Czytaj więcej: Z północy Francji na południe Polski