Od 12 do 24 listopada br. w całej Polsce zostanie przeprowadzone badanie kontrolne mające na celu oszacowanie błędu pokrycia i ocenę jakości danych pozyskanych w niedawno zakończonym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 r. Wyniki badania kontrolnego, które zostanie przeprowadzone na losowo wybranej próbie 100 tys. mieszkań spisanych w NSP 2021 przez pracowników urzędów statystycznych, umożliwią udoskonalenie metodologii przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych.
Badanie będzie miało formę wywiadów telefonicznych wyłącznie z pełnoletnimi osobami, które jako pierwsze z danego mieszkania udzieliły wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci). Wywiady w województwie małopolskim przeprowadzą wyłącznie pracownicy Urzędu Statystycznego w Krakowie. Ich tożsamość będzie można potwierdzić na stronie spis.gov.pl lub na infolinii pod numerem 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora).
Udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy (na mocy art. 27 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.), a pozyskane w nim dane podlegają ochronie prawnej i są objęte tajemnicą statystyczną.
30 września 2021 r. to ostatni dzień na spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021! W urzędzie Gminy Zielonki spisać się będzie można do godz. 18:00 (I budynek pokój 105, 202, 210).
Przypominamy, że spisać można się także:
- przez Internet na stronie spis.gov.pl,
- telefonicznie dzwoniąc pod numer 22 279 99 99. Infolinia spisowa będzie czynna aż do godziny 24!
Pamiętaj, że udział w Spisie Powszechnym jest obowiązkowy!
Celem Narodowego Spisu Powszechnego 2021 jest poznanie sytuacji polskiego społeczeństwa, aby potem prowadzić skuteczne działania wspierające jego rozwój. Jeśli zatem leży Ci na sercu przyszłość Twojej rodziny, gminy, miasta i całego kraju, powinieneś jak najszybciej wypełnić obowiązek spisowy.
Osoby, które negują potrzebę przeprowadzania spisu powszechnego, powinny sobie zadać pytanie, co byłoby, gdyby go nie organizowano. Jak mogłoby funkcjonować nasze państwo bez wiedzy o tym, ile osób w nim mieszka, jak wyglądają nasze rodziny czy w jakich warunkach mieszkamy? Rządzący na poziomie kraju czy gminy, bez względu jaką partię reprezentują, korzystają z informacji uzyskanych w spisie przez kolejne 10 lat. Na ich podstawie będą dzielić środki finansowe i podejmować decyzje mające wpływ na życie każdego z nas.
Przypominamy, że na każdym mieszkańcu Polski spoczywa obowiązek, by wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Spis trwa do 30 września br. Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a odmowa udziału wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny przez sąd (art. 57 ustawy o statystyce publicznej).
Najdogodniejszą i obowiązkową formą udziału w spisie pozostaje samospis ( https://spis.gov.pl/ ). Można go wykonać o każdej porze na dowolnym urządzeniu mobilnym podłączonym do Internetu lub w urzędowym punkcie spisowym w godzinach pracy urzędu. Dodatkowo można się spisać za pośrednictwem infolinii spisowej dzwoniąc pod nr telefonu 22 279 99 99. Obowiązku spisowego można dopełnić drogą internetową lub telefoniczną do momentu aż skontaktuje się z Tobą rachmistrz spisowy.
Jeśli rachmistrz zadzwoni lub odwiedzi Cię w domu, zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań (art. 17a ust. 1-3) nie możesz odmówić mu przekazania danych. Przypominamy, że rachmistrz dzwoni z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej 22 279 99 99. Zawsze możesz sprawdzić tożsamość rachmistrza, niezależnie czy zadzwoni do Ciebie czy zapuka do Twoich drzwi. Sprawdź jak to zrobić tutaj: https://spis.gov.pl/jak-zweryfikowac-rachmistrza-spisowego/.
Nie odkładaj spisu na ostatnią chwilę.
Strona 1 z 4