3.png

10 listopada  w Przedszkolu Samorządowym w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach odbyła się uroczytość z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Najstarsze trzy grupy przedszkolaków, „zerówki”,  recytowały wiersze i śpiewały piosenki patriotyczne swoim młodszym koleżankom i kolegom, którzy nagrodzili ich gromkimi brawami.
Nasze przedszkole wzięło również udział w akcji Ministra Edukacji Narodowej pt. „Szkoła do hymnu” i o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Julita Andryjiszyn

przedszkolaki 1
przedszkolaki 2
przedszkolaki 3

NCz2012 zielonki 2

To już niepisana tradycja, że od dekady wrzesień jest miesiącem Narodowego Czytania – ogólnopolskiego przedsięwzięcia propagującego wspólną lekturę utworów zaliczanych do kanonu polskiej literatury. Podczas jego jubileuszowej dziesiątej odsłony Para Prezydencka zaprosiła Polki i Polaków do czytania na nowo „Moralności pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Jak w poprzednich latach w akcji aktywnie uczestniczyły biblioteki publiczne funkcjonujące na terenie gminy Zielonki.

Czytaj więcej: Dulska wychodzi na scenę… czyli Narodowe Czytanie z bibliotekami w gminie Zielonki

gawlowa1

29 lutego odbyły się kolejne „Rodzinne warsztaty z CKPiR w Zielonkach”. Bohaterką sobotniego spotkania była Katarzyna Gawłowa, malarka prymitywistyczna z Zielonek. Katarzyna Gawłowa należy do grona cenionych artystów naiwnych, a wielu znawców sztuki stawia ją na równi z Nikiforem Krynickim. Jej obrazy są niezwykłe, pełne kolorów i radości.

Czytaj więcej: Zainspirowani malarstwem Katarzyny Gawłowej

Mówi się, że uczymy się przez całe życie… I to jest prawda! Dlatego też, 21 lutego br. w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach odbyła się konferencja naukowa pt. „Edukacyjna oraz zabawowa funkcja tekstów dla dzieci”. Przedsięwzięcie to organizowane było przez Dwujęzyczne Niepubliczne Przedszkole Happy Kids’ Academy oraz przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach. Koordynatorem projektu była Beata Wróbel – nauczyciel dwujęzyczny. Wydarzenie uświetniła obecność prof. dr hab. Marii Ostasz z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Konferencję otworzyli dyrektor przedszkola – Dorota Kolemba oraz dyrektor biblioteki – Mariusz Zieliński. Następnie odbyły się wystąpienia prelegentów, które rozpoczął wykład pani profesor nt. wiersza pajdialnego. Studenci z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego: Bartosz Matras, Paulina Oleszkowicz, Aneta Rybarska, Julia Stoszewska, Monika Szczepanik oraz Łucja Waligóra przedstawili analizę oraz interpretację wybranych wierszy dla dzieci (np. „Lokomotywa” Juliana Tuwima czy „Jesień” Doroty Gellner) – pokazali dzięki temu ich wyjątkowość, którą zauważą również dzieci.
Nauczyciel oraz logopeda Klaudia Waśko z przedszkola w Węgrzcach „Kubisiowy Ogród” opowiedziała o tym, jaką wartość mają książki czytane dzieciom do snu oraz o szkodliwości zbyt dużej ilości czasu, który dzieci spędzają przed ekranem telefonu czy telewizora. Nauczyciele z Niepublicznego Dwujęzycznego Przedszkola Happy Kids’ Academy Katarzyna Kućmierczyk oraz Beata Wróbel wygłosiły dwie prezentacje – pierwsza, wygłoszona przez Katarzynę Kućmierczyk, dotyczyła przekładu intersemiotycznego, jako ciekawej metody pracy z tekstem w grupie przedszkolnej, a  Beata Wróbel opowiedziała o dwujęzyczności oraz podkreśliła, jak wielką wartość ma edukacja dwujęzyczna. Natalia Biernacka, nauczyciel oraz właściciel szkoły językowej Rudi Rood’s English School, pokazała błędy w edukacji dwujęzycznej, którym należy przeciwdziałać. Opowiedziała również o swojej akcji na instagramie #15minzRR.   
Wydarzenie to było okazją do pogłębienia wiedzy, ale i do podzielenia nią. Mamy nadzieję, że konferencja ta nie była ostatnią, a przedsięwzięcia takie jak te, pojawiać będą się cyklicznie.

85150226 2244347642535239 8503934662240894976 n
86826087 2244346692535334 1298680608595116032 n
87038186 2244346939201976 5973572267693572096 n

 

 

Konferencja EtnoPolska 2019 12.10 12212 października w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach odbyła się konferencja podsumowująca projekt „EtnoPolska 2019” realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach. Projekt miał za zadanie zjednać miłośników dziedzictwa kulturowego, nawiązać interakcje międzypokoleniowe oraz zaszczepić miłość do folkloru wśród młodych mieszkańców.

Czytaj więcej: Projekt "EtnoPolska2019" realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach