2.png

Fundusz Dróg Samorządowych

1 M21 września 2020 r. otwarta została uroczyście inwestycja pn. „Rozbudowa drogi gminnej wraz z przebudową obiektu mostowego na potoku Korzkiewka wraz z przebudową skrzyżowania drogi powiatowej nr 2133K w miejscowości Korzkiew”. To pierwsza oddana do użytku inwestycja w gminie Zielonki, na którą gmina pozyskała dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Kosztowała ponad 3 mln zł, z czego blisko 70 proc. pochodziło z FDS. W oficjalnym otwarciu uczestniczył m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Fundusz Dróg Samorządowych to fundusz, dzięki któremu w sposób rewolucyjny, a nie ewolucyjny, zmieniamy rzeczywistość polskich dróg. Ja znam tę drogę z dawnych czasów i wiem, że przez ten wąski most ciężko było przejechać, teraz będzie tu pełna dostępność, zmieści się nawet autobus – mówił minister.

Czytaj więcej: Uroczyste otwarcie drogi gminnej wraz z mostem w Korzkwi 

FDS 2020Wśród zadań, które otrzymały dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych w ramach naboru wniosków na 2020 rok, znalazł się też ciąg dwóch dróg powiatowych z terenu naszej gminy, biegnący przez Węgrzce, Bosutów, Dziekanowice i Batowice. Łączna wartość zadania Przebudowa drogi powiatowej nr 2156k w miejscowości Węgrzce, Bosutów, Dziekanowice, Batowice to 12 797 234,91 zł, z czego dofinansowanie z FDS wyniesie 10 237 787 zł; łączna wartość zadania Przebudowa drogi powiatowej nr 2293K w miejscowości Batowice to 4 693 520,63 zł, w tym dofinansowanie z FDS to 2 863 047 zł. Gmina Zielonki też będzie miała wkład finansowy w te inwestycje. Lista zadań do dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w ramach naboru wniosków na 2020 rok została zatwierdzona 15 kwietnia 2020 r.
Dziękujemy i gratulujemy Staroście Powiat Krakowski Wojciechowi Pałce i Zarządowi Dróg Powiatu Krakowskiego z dyr. Łukaszem Wróblewskim za przygotowanie wniosków, które zdobyły dofinansowanie; dziękujemy też Ministrowi Infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi za przyznanie dofinansowania.

Korzkiew

 

W grudniu zostały podpisane dwie umowy w ramach programu „Budowa i rozbudowa dróg w gminie Zielonki w ramach FDS 2019-2020”. Nowa droga gminna powstanie w Batowicach, a w Korzkwi zostanie rozbudowana droga gminna wraz z przebudową obiektu mostkowego na potoku Korzkiewka. Obie inwestycje zostaną zrealizowane do końca października 2020 roku.
W związku z inwestycją drogową w Korzkwi od 17 grudnia w tym miejscu mogą występować utrudnienia drogowe.

Czytaj więcej: Dwie inwestycje drogowe dzięki wsparciu z Funduszu Dróg Samorządowych

korzkiew fds Mbatowice fds MGmina Zielonki otrzymała dofinansowanie w maksymalnej wysokości 80 proc. z Funduszu Dróg Samorządowych na dwie inwestycje. Z ponad 314 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych przeznaczonych w Małopolsce na budowę, przebudowę lub remonty dróg gminnych i powiatowych aż 4 mln 577 tys. zł trafi do gminy Zielonki z przeznaczeniem na przebudowę dwóch gminnych dróg: w Korzkwi i Batowicach - Dziekanowicach. Całkowita wartość tych inwestycji to łącznie ponad 5 mln 721 tys. zł – resztę dołoży gmina Zielonki ze swojego budżetu.

Czytaj więcej: Ponad 4,5 mln zł dla gminy Zielonki z Funduszu Dróg Samorządowych