Projekt1.png

Najnowszy wariant koronawirusa - omikron – łatwo się rozprzestrzenia i znajduje drogę do naszych organizmów. Wyjątkowo istotnym jest więc, by nie ignorować objawów infekcji, które mogą świadczyć o rozwoju COVID-19 i kiedy takie symptomy się pojawią, jak najszybciej zgłosić się na potwierdzające to badanie. Jak samodzielnie przez internet wystawić sobie zlecenie na badanie PCR? Czy na test PCR w kierunku koronawirusa może skierować lekarz w prywatnym gabinecie? Co zrobić po uzyskaniu pozytywnego wyniku? Gdzie wykonać test antygenowy? Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalny poradnik dla wszystkich, którzy podejrzewają u siebie COVID-19. Wyjaśnia w nim krok po kroku, co zrobić, gdy pojawią się objawy infekcji i gdzie szukać potrzebnej pomocy lekarskiej. Zebrane informacje są na bieżąco aktualizowane i uzupełniane o kolejne wprowadzane rozwiązania. Przejdź do: link do poradnika.

Od 10 maja br. wprowadzono nowe rozwiązanie dotyczące priorytetowej obsługi osób z niepełnosprawnościami w  trakcie procesu szczepień przeciw COVID-19 w Punktach Szczepień Powszechnych. Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w Punktach Szczepień Powszechnych (PSP). Wystarczy, że osoby te zgłoszą się do w/w placówki. Nie będę musiały dzwonić na infolinię czy wypełniać formularza rejestracyjnego. Ich opiekunowie również będą uprawnieni do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Pismo wojewody.

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk szuka odpowiedzi na pytanie, jak pandemia wpłynęła na Państwa życie: rodzinne, zawodowe, społeczne. Dlatego ponownie zwraca się z prośbą o podzielenie się informacjami o tym. To już IV etap badań - poprzednie były prowadzone w kwietniu, czerwcu i wrześniu 2020 roku, a ich efektem była publikacja: link do publikacji. Jeśli zechcielibyście Państwo odpowiedzieć na kilka pytań to udostępniamy: link do ankiety. Całość badań nie przekracza 4-6 minut. Badania będą prowadzone w okresie od 26 marca do 9 kwietnia 2021 roku.
 

Od momentu wybuchu epidemii koronawirusa, która gwałtownie zmieniła naszą rzeczywistość, minął już rok, walka z niewidzialnym wrogiem ciągle jednak trwa. Liczba osób, które muszą zmierzyć się z COVID-19, w ostatnim czasie niebezpiecznie wzrosła. Eksperci nie mają wątpliwości, że klucz do ograniczenia kolejnej fali zachorowań leży w rękach każdego z nas. Dopóki wszyscy nie zostaniemy zaszczepieni preparatami chroniącymi przed koronawirusem, w ograniczeniu epidemii może pomóc jedynie rygorystyczne przestrzeganie podstawowych zasad sanitarnych. O ich wadze Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina w kampanii społecznej #MaskujSię. W ramach niej powstał specjalny film informacyjny, w którym apelujemy: dokładnie myj lub dezynfekuj ręce, zachowaj bezpieczną odległość - minimum 1,5 metra - od innych osób, noś maskę szczelnie zasłaniającą usta i nos. Pobierz: film w ramach kampanii.