Rok Pucheroka
Na zaproszenie do konkursu "Pucheroki w kadrze" odpowiedzieliście filmami, na których nie tylko recytujecie oracje w stroju pucheroka, ale i śpiewacie, tańczycie i udowadniacie, że nieobca Wam grafika komputerowa. Dziękujemy za każdy film. Wyniki wyglądają tak: protokół. Fragmenty najlepszych filmów możecie zobaczyć w filmowym podsumowaniu.
Na konkurs "Pucheroki" przysłaliście 27 prac, były i rysunki i prace przestrzenne, każde wykonanie jedyne w swoim rodzaju. Dziękujemy za udział i wyobraźnię, jaką włożyliście w podtrzymanie pucherokowej tradycji i jej utrwalenie w formie plastycznej. Wyniki zawiera protokół, ale również animacja. Gratulujemy zwycięzcom: Judycie, Bartoszowi i Michałowi. Brawa należą się wszystkim uczestnikom, jak i ich rodzicom i nauczycielom.
W ramach Gminnego Przeglądu Pucheroków 2021 roku zapraszamy do udziału w konkursie na ciekawy filmik o pucherokach. Prosimy o przesyłanie krótkich filmów (max do 3 min), w którym pokazany będzie przynajmniej jeden z poniższych wariantów:
-zwyczaj chodzenia po domach w Niedzielę Palmową w stroju pucheroka,
-wygłaszanie oracji w stroju pucheroka,
-etap kompletowania stroju pucheroka najbardziej zbliżonego do tradycyjnego i przebierania się w elementy tego stroju.
Na wszystkich, którzy prześlą filmiki, czekają atrakcyjne nagrody, natomiast za I, II i III miejsca uczestnicy konkursu otrzymają dodatkowe bony finansowe. Szczegóły w regulaminie. Inspiracji i pomysłów można szukać w książce pt. „Bibicka pieśń” H. Banasia oraz na stronie www.ckpir.zielonki.pl w zakładce Warto wiedzieć/Tradycje i zwyczaje. Filmiki prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - czekamy do 29.03.2021.
Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zaprasza do udziału w konkursie plastycznym "Pucheroki". Od XVIII wieku na tydzień przed Wielkanocą chodzą po Bibicach (i innych miejscowościach, które dziś składają się na gminę Zielonki) pucheroki, odwiedzają gospodynie, wygłaszają oracje, zbierają datki. W konkursie można stworzyć na ich temat pracę malarską, przestrzenną lub techniką dowolną i zgłosić do 25 marca 2021 roku. Wszystkie ważne informacje można znaleźć w regulaminie. Więcej o tym pięknym zwyczaju: tutaj. Można również obejrzeć: film.
W serwisie Youtube na kanale gminy Zielonki udostępniliśmy filmy zawierające wystąpienia prelegentów podczas konferencji „Pucheroki. Tradycja i współczesność”, która odbyła się 25 września 2020 r. w Bibicach. Zapraszamy także do obejrzenia krótkiego wprowadzenia oraz materiałów dodatkowych.
„Z oracją na pueri – miejskie korzenie podkrakowskiego zwyczaju” - dr Andrzej Szoka, kierownik Działu Tradycji i Folkloru Krakowa Muzeum Krakowa;
„Pucheroki w źródłach etnograficznych i ikonograficznych” - Beata Skoczeń-Marchewka, starszy kustosz Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie;
„Kultywowanie tradycji Pucheroków na przestrzeni 70 lat pracy kulturalno-historycznej Henryka Banasia w Bibicach” - Anna Sobczyk;
„Rola instytucji kultury i lokalnych działaczy w podtrzymywaniu i popularyzowaniu zwyczaju Pucheroków” - Małgorzata Kmita-Fugiel, kierownik Działu Promocji, Informacji i Współpracy CKPiR w Zielonkach;
„Centrum Dziedzictwa Niematerialnego – przykłady współpracy Muzeum Krakowa z lokalnymi społecznościami” - Izabela Okręglicka – adiunkt, Dział Tradycji i Folkloru Krakowa Muzeum Krakowa.